Plugins - SVG Support - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (130 entries)

en: (You don't need to send me that much though, anything is appreciated!)
sv_SE: (Du behöver förstås inte skicka så mycket. Belopp av alla storlekar är välkomna!)

en: - You will need to set your own height and width in your CSS for SVG files to display correctly.
sv_SE: – För att SVG-filer ska visas på rätt sätt behöver du ange höjd och bredd i din CSS-kod.

en: - Your uploaded image needs to be an SVG file for this plugin to replace the img tag with the inline SVG code. It will not create SVG files for you.
sv_SE: – Din uppladdade bild måste vara en SVG-fil för att tillägget ska kunna ersätta IMG-taggen med den infogade SVG-koden. Tillägget kan inte skapa SVG-filer åt dig.

en: <a target="_blank" href="https://wordpress.org/support/plugin/svg-support">SVG Support Forum</a>
sv_SE: <a target="_blank" href="https://wordpress.org/support/plugin/svg-support">SVG supportforum</a>

en: A huge thanks in advance!
sv_SE: Ett stort tack i förväg!

en: A very small piece of code that helps with displaying SVGs on the frontend in some cases.
sv_SE: En mycket kompakt kod som hjälper till att i vissa fall visa SVG-filer i front-end.

en: About The Plugin
sv_SE: Om tillägget

en: Add your featured SVG like you would any regular featured image format.
sv_SE: Lägg till din utvalda SVG-bild på samma sätt som du gör det för utvalda bilder i vanliga bildformat.

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Advanced Mode
sv_SE: Avancerat läge

en: Advanced Usage
sv_SE: Avancerad användning

en: An online tool to optimize your SVG files.
sv_SE: Ett onlineverktyg för att optimera dina SVG-filer.

en: Animate SVG using CSS or JS
sv_SE: Animera SVG med CSS eller JS

en: Animate and Optimize your SVG files using these open source projects
sv_SE: Animera och optimera dina SVG-filer med hjälp av dessa öppen källkodsprojekt

en: Animation
sv_SE: Animering

en: At it's core, SVG Support allows you to upload SVG files and use them as you would any regular image with the added benefit of being scalable and looking great on any screen size, no matter what size it's displayed. Additionally, SVG file sizes are (more often than not) much smaller than conventional image formats.
sv_SE: Kort uttryckt låter SVG Support dig ladda upp SVG-filer och använda dem på samma sätt som du gör med vanliga bilder med den extra fördelen att bilden blir skalbar och ser bra ut på alla skärmstorlekar, oavsett hur stort bilden visas. Dessutom är SVG-filer (för det mesta) mycket mindre än konventionella bildformat.

en: Automatically Insert Class:
sv_SE: Infoga klass automatiskt:

en: Automatically insert class?
sv_SE: Infoga klass automatiskt?

en: Basic Use
sv_SE: Grundläggande användning

en: Before you upload your SVG, you're going to need some classes to target inside your SVG. To do this, open your SVG file in the code editor of choice (I use Sublime Text). You will see each element within your SVG file written in XML code. Each little part of your SVG has it's own bit of code, so it's up to you which ones you want to target. It's in here that you'll place your new classes on each element you want to target.
sv_SE: Innan du laddar upp din SVG behöver du lägga in några klasser i din SVG som du sedan kan påverka. För att göra detta öppnar du din SVG-fil i valfri kodredigerare (jag använder Sublime Text). Här kommer du att se varje element i din SVG-fil skriven som XML-kod. Varje liten del av din SVG har sin egen kod, så det är upp till dig vilka delar du vill påverka. Det är här du lägger in dina nya klassnamn för varje element du vill kunna påverka.

en: CSS Class To Target:
sv_SE: CSS-klass som ska påverkas:

en: CSS Class to target
sv_SE: CSS-klass som ska påverkas

en: Checking this will use the expanded JS file instead of the minified JS file. Useful if you want to minify this externally using a caching plugin or similar.
sv_SE: Om du markerar detta alternativ kommer den expanderade JS-filen att användas i stället för den minifierade versionen. Det är användbart om du vill minifiera detta externt via något cache-tillägg eller liknande.

en: Checking this will use vanilla JS file instead of the jQuery.
sv_SE: Om du markerar detta kommer vanilla JS-filen att användas istället för jQuery.

en: Compress and Optimize Images with ShortPixel
sv_SE: Komprimera och optimera bilder med ShortPixel

en: DONATIONS
sv_SE: DONATIONER

en: Delete Plugin's Data
sv_SE: Ta bort tilläggets data

en: Delete all plugin's data during uninstallation process.
sv_SE: Ta bort tilläggets alla data under avinstallationsprocessen.

en: Do not sanitize for these roles
sv_SE: Säkerhetsfiltrera inte för dessa roller

en: Donate to author
sv_SE: Donera till författare

en: Donate using PayPal
sv_SE: Donera med PayPal

en: Donation Methods:
sv_SE: Donationsmetoder:

en: Donations
sv_SE: Donationer

en: Enable Advanced Mode:
sv_SE: Aktivera avancerat läge:

en: Enable Advanced Mode?
sv_SE: Aktivera avancerat läge?

en: Enabling "Advanced Mode" displays options to give you more control over how you use SVG files on your site. It also includes extra JS on the front end, so leave this disabled unless you're actually using any of the advanced features.
sv_SE: Om du aktiverar ”Avancerat läge” visas alternativ som ger dig större kontroll över hur du använder SVG-filer på din webbplats. Där finns också extra JS för front-end, så lämna alternativet avstängt om du inte verkligen använder någon av de avancerade funktionerna.

en: Even this most basic of usage is very powerful for modern websites, however, there's lots of cool stuff you can do with SVG files!
sv_SE: Även denna mest grundläggande användning är mycket kraftfull för moderna webbplatser, men det finns massor av spännande saker du kan göra med SVG-filer!

en: Featured Images
sv_SE: Utvalda bilder

en: First, let's talk about using CSS or JS to target elements within your SVG.
sv_SE: Låt oss först diskutera användning av CSS eller JS för att påverka element i din SVG-fil.

en: Follow
sv_SE: Följ

en: For example:
sv_SE: Till exempel:

en: For help and more information, please check the help tab (top right of your screen).
sv_SE: För hjälp och mer information, kolla in hjälpfliken (uppe till höger på din skärm).

en: For more help, visit:
sv_SE: För mer hjälp, besök:

en: Force Inline SVG:
sv_SE: Tvinga infogade SVG-filer:

en: Force Inline SVG?
sv_SE: Tvinga infogad SVG?

en: Force all SVG files to be rendered inline
sv_SE: Tvinga alla SVG-filer att renderas infogade/inline

en: Get Support
sv_SE: Skaffa support

en: Having Issues?
sv_SE: Har du problem?

en: I'm always happy to help out!
sv_SE: Jag hjälper alltid gärna till!

en: If you like <strong>SVG Support</strong> please leave a %1$s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%2$s rating. A huge thanks in advance!
sv_SE: Om du gillar <strong>SVG Support</strong> får du gärna lämna en recension på %1$s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%2$s. Ett stort tack på förhand!

en: If you upgrade to a paid plan, I'll receive a small commission... And that's really nice!
sv_SE: Om du uppgraderar till ett betalt paket, får jag en liten provision … Vilket ju verkligen är trevligt!

en: Include multiple URLs inside single SVG
sv_SE: Inkludera flera URL:er inuti en enda SVG

en: Inline SVG featured image support
sv_SE: Stöd för inline-visning av SVG för utvalda bilder

en: Introduction
sv_SE: Introduktion

en: Learn more about SVG Support on:
sv_SE: Lär dig mer om SVG Support på:

en: Leave a Review
sv_SE: Lämna en recension

en: Load frontend CSS?
sv_SE: Ladda CSS i front-end?

en: Make sure "Advanced Mode" is enabled.
sv_SE: Se till att ”Avancerat läge” är aktiverat.

en: Minify SVG
sv_SE: Minifiera SVG

en: My Coinbase referral link will get $10 USD worth of BTC for free when you spend $100.
sv_SE: Min rekommendationslänk till Coinbase ger 10 USD i BTC gratis när du betalar 100 USD.

en: Need help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: Need to buy some crypto to donate?
sv_SE: Behöver du köpa kryptovaluta för att donera?

en: Now that you've set up SVG Support on your site, it's time to look at optimizing your existing images (jpg & png).
sv_SE: Nu när du har konfigurerat SVG Support för din webbplats är det dags att se på hur du kan optimera dina befintliga bilder (jpg och png).

en: Once the screen reloads, click the new checkbox below the featured image to render your SVG inline.
sv_SE: När sidan har laddats om klickar du på den nya kryssrutan under den utvalda bilden för att återge din SVG infogat/inline.

en: Output JS in Footer:
sv_SE: Utmatning av JS i sidfoten:

en: Output JS in Footer?
sv_SE: Mata ut JS i sidfoten?

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Please Note:
sv_SE: Obs:

en: Publish, Save Draft, or Update the post a final time to render the SVG inline.
sv_SE: Publicera inlägget, spara ett utkast eller uppdatera inlägget en sista gång för att återge SVG infogat/inline.

en: Publish, Save Draft, or Update the post.
sv_SE: Publicera, spara utkast eller uppdatera inlägget.

en: Ratings & Reviews
sv_SE: Betyg och recensioner

en: Render SVG Inline
sv_SE: Visa SVG-filer infogat

en: Render this SVG inline (advanced)
sv_SE: Visa denna SVG infogat/inline (avancerat)

en: Restrict SVG Uploads to?
sv_SE: Begränsa SVG-uppladdning till?

en: Restrict To Administrators:
sv_SE: Begränsa till administratörer:

en: Restrict to Administrators only
sv_SE: Begränsa endast till administratörer

en: SVG Support Features
sv_SE: Funktioner i SVG Support

en: SVG Support Settings
sv_SE: Inställningar för SVG Support

en: SVG Support Settings and Usage
sv_SE: Konfiguration och användning av SVG Support

en: SVG Support features an "Advanced Mode" which toggles extra features, allowing you to take more control of how your SVG files are used. By rendering SVG files inline, it opens up a huge number of possibilities including animations, embedded links within the SVG, odd shaped link areas, custom CSS targeting elements within the SVG and  whole lot more!
sv_SE: SVG Support har ett ”avancerat läge” som kan aktivera extrafunktioner som ger dig större kontroll över hur dina SVG-filer används. Genom att rendera SVG-filer infogat/inline får du enorma möjligheter, inklusive animation, inbäddade länkar i SVG-filen, klickbara områden med ovanlig form, möjlighet att med anpassad CSS påverka olika element inuti SVG-koden och mycket mer!

en: SVG Support for your media library
sv_SE: SVG-stöd för ditt mediabibliotek

en: SVG files are actually XML code, so allowing regular users to upload them can pose serious security risks. Please leave this checked unless you really know what you're doing.
sv_SE: SVG-filer är egentligen XML-kod. Därför kan det innebära en säkerhetsrisk att låta vanliga användare ladda upp dem. Lämna detta alternativ avstängt om du inte är helt säker på vad du gör.

en: Sanitize SVG files on upload
sv_SE: Säkerhetsfiltrera SVG-filer vid uppladdning

en: Sanitize SVG on Front-end
sv_SE: Säkerhetsfiltrerar SVG på front-end

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Send Some Love
sv_SE: Skicka lite kärlek

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings for Classic Editor
sv_SE: Inställningar för den klassiska redigeraren

en: ShortPixel improves website performance by reducing the size of your images. The results are no different in quality from the original, plus your originals are stored in a backup folder for you.
sv_SE: ShortPixel ökar webbplatsens prestanda genom att minska storleken på dina bilder. I kvalitet skiljer sig inte resultatet från originalet. Dessutom sparas originalen i en säkerhetskopia.

en: So let's get into some more details! Simply click the tabs to the left to get more of an understanding of how powerful SVG Support is.
sv_SE: Så låt oss studera detta mer detaljerat! Klicka bara på flikarna till vänster för att lära dig mer om hur kraftfullt SVG Support är.

en: So you want to animate your SVG?
sv_SE: Så du vill animera din SVG?

en: Standard Usage
sv_SE: Standardanvändning

en: Style SVG elements using CSS
sv_SE: Stilsätt SVG-element med hjälp av CSS

en: Support is handled exclusively through WordPress.org by my one man team - me.
sv_SE: Support ges enbart via WordPress.org av mitt team på en person – mig.

en: Thanks for your support, please consider donating.
sv_SE: Tack för ditt stöd, vänligen överväg att donera.

en: The Settings
sv_SE: Inställningarna

en: The WordPress Plugin Repository
sv_SE: WordPress tilläggskatalog

en: The whole IMG tag element will now be dynamically replaced by the actual code of your SVG, making the inner content targetable.
sv_SE: Hela IMG-taggens element ersätts nu dynamiskt av den faktiska koden i din SVG, vilket gör att dess innehåll nu går att nå via CSS.

en: Then there's the option of animating the SVG file itself. There is a number of online tools to do this, or you can use the software of your choice. Once your SVG is animated and ready to go, you then upload it like any other image to your WordPress media library. When you embed it on a page/post, you will need to make sure to add the class to the IMG tag so SVG Support can render it inline. This will ensure your animations are displayed.
sv_SE: Sedan finns det möjlighet att animera själva SVG-filen. Det finns ett antal verktyg på nätet för detta. Annars kan du använda valfri programvara. När din SVG är animerad och klar att användas laddar du sedan upp den på samma sätt som andra bilder mediabiblioteket i WordPress. När du bäddar in den på en sida/ett inlägg måste du se till att lägga in rätt klassen i IMG-taggen för att stödet för SVG ska kunna rendera bilden på sidan. Detta säkerställer att animeringarna visas.

en: There's a number of ways you can animate an SVG. You could use CSS or JS to target elements within your SVG or even embed the animations in the file itself. Whichever way you choose, there is always a little bit of preparation required before uploading your SVG to your media library.
sv_SE: En SVG-bild kan animeras på ett antal olika sätt. Du kan använda CSS eller JS för att påverka element i din SVG eller till och med bädda in animeringarna i själva filen. Oavsett vilket sätt du väljer krävs alltid vissa förberedelser innan du laddar upp din SVG till ditt mediabiblioteket.

en: This allows you to set your own custom class that you will use in your SVG source IMG tags that you would like rendered inline. For example, it might be easier for you to remember to add the class "inline-svg" or something, in which case you would use your desired class name in this field to be used across your site.
sv_SE: Detta låter dig ange en egen anpassad klass som du kommer att använda i dina IMG-taggar för din SVG-källkod för rendering infogat i HTML. Det kan till exempel vara enklare för dig att komma ihåg att lägga till klassen ”inline-svg” eller liknande om du skulle vilja använda ett eget klassnamn i detta fält för användning överallt på webbplatsen.

en: This allows you to target elements within your SVG using CSS.
sv_SE: Detta gör det möjligt att nå element inuti din SVG-kod med hjälp av CSS.

en: This feature is to force all SVG files that are found in your site to be rendered inline. This can help if you aren't able to set a custom class on your IMG tags for some reason, usually when used in theme options or page builder elements.
sv_SE: Denna funktion tvingar alla SVG-filer på din webbplats att återges inline/infogat. Detta kan vara till hjälp om du av någon anledning inte lyckas ställa någon anpassad klass på dina IMG-taggar, t.ex. vid användning i temainställningar eller i sidbyggarelement.

en: This setting allows you to choose whether the SVG Support JS file is enqueued in the header or the footer of the site. Usually you would enqueue in the footer unless you need it to be loaded sooner for some reason.
sv_SE: Denna inställning låter dig välja om JS-filen för SVG Support ska köas in i webbplatsens sidhuvud eller sidfot. I vanliga fall bör man köa in detta i sidfoten om koden inte av någon anledning behöver laddas tidigare.

en: This setting gives you the choice of JS file that is enqueued, the full expanded version or the minified version. You would usually enqueue the minified version, but if you want to bundle the JS file using a caching or minification plugin or similar, then you might want to enqueue the expanded, non-minified version.
sv_SE: Denna inställning låter dig välja vilken JS-fil som läggs i kö, den kompletta, expanderade versionen eller den minifierade. I vanliga fall använder du den minifierade versionen, men om du vill slå samman JS-filen med andra filer med hjälp av något tillägg för cache-hantering eller komprimering kanske du hellre använder den fullständiga versionen.

en: To render your featured SVG inline:
sv_SE: Så här återger du din utvalda SVG-filer infogat/inline:

en: Try ShortPixel WordPress Plugin for FREE
sv_SE: Prova WordPress-tillägget ShortPixel gratis

en: Upload SVG files to the Media Library and render SVG files inline for direct styling/animation of an SVG's internal elements using CSS/JS.
sv_SE: Ladda upp SVG-filer till mediabiblioteket och visa SVG-filer i ditt sidinnehåll för direkt stilsättning/animering av de interna elementen i en SVG med hjälp av CSS/JS.

en: Upload your SVG files and use the tools provided to animate strokes.
sv_SE: Ladda upp dina SVG-filer och använd de erbjudna verktygen för animering av linjer.

en: Usage
sv_SE: Användning

en: Use Expanded JS:
sv_SE: Använd utökad JS:

en: Use Expanded JS?
sv_SE: Använd utökad JS?

en: Use Vanilla JS?
sv_SE: Använd Vanilla JS?

en: Use odd shapes as links
sv_SE: Använda ovanliga former som länkområden

en: Visit The Support Forum
sv_SE: Besök supportforumet

en: When this is checked, you won't have to add the class to your SVG files during the embed process in the editor. When you pick your SVG, it will be placed in the editor with just the SVG Support class and others stripped. It does not change existing code, it's only a helper to allow you to quickly embed your SVG files and have them render inline without having to fiddle with the classes.
sv_SE: När detta val är markerat behöver du inte lägga till klassen för dina SVG-filer när du bäddar in bilderna via redigeraren. När du väljer din SVG-fil placeras den i redigeraren med enbart klassen för SVG-stöd och utan de övriga. Det ändrar ingen befintlig kod utan är bara ett hjälpmedel för att snabbt bädda in dina SVG-filer och visa dem infogade utan att behöva strula med klasserna.

en: When using SVG files like regular images just isn't enough ;)
sv_SE: När det inte är tillräckligt att använda SVG-filer på samma sätt som vanliga bilder ;)

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You can also
sv_SE: Du kan också

en: You can embed your SVG image like any standard image with the addition of adding the class <code>style-svg</code> (or your custom class) to any IMG tags that you want this plugin to swap out with your actual SVG code.
sv_SE: Du kan bädda in din SVG-bild på samma sätt som alla vanliga bilder om du lägger till klassen <code>style-svg</code> (eller ditt anpassade klassnamn) i alla IMG-taggar där du vill att detta tillägg ska ersätta bilden med din faktiska SVG-kod.

en: You can simply upload SVG files to your media library like any other image. Make sure to select "Restrict to Administrators" if you only want to allow admins to upload SVG files.
sv_SE: Du kan helt enkelt ladda upp SVG-filer till ditt mediabibliotek på samma sätt som alla andra bilder. Se till att välja ”Begränsa till administratörer” om du inte vill att andra än administratörer ska kunna ladda upp SVG-filer.

en: You can simply upload SVG files to your media library like any other image.<br>Make sure to select "Restrict to Administrators" if you only want to allow admins to upload SVG files.
sv_SE: Du kan helt enkelt ladda upp SVG-filer till ditt mediebibliotek som vilken annan bild som helst.<br>Se till att välja ”Begränsa till administratörer” om du bara vill tillåta administratörer att ladda upp SVG-filer.

en: You can use SVG files as featured images just like any other image format, with the addition of being able to render your featured SVG inline on a per-post basis.
sv_SE: Du kan använda SVG-filer som utvalda bilder precis som alla andra bildformat, och dessutom kan du rendera dina utvalda SVG-bilder inline för varje inlägg.

en: You can't play with this.
sv_SE: Du kan inte spela med det här.

en: You don't need to enable this to simply use SVG files as images. Enabling this will trigger advanced options and SVG functionality such as inline rendering.
sv_SE: Du behöver inte aktivera detta om du bara vill använda SVG-filer som bilder. Detta alternativ aktiverar avancerade inställningar och SVG-funktioner. såsom rendering infogat/inline.

en: You will likely need to set your own height and width in your CSS for SVG files to display correctly.
sv_SE: För att SVG-filer ska visas på rätt sätt måste du antagligen ange egen höjd och bredd i din CSS-kod.

en: Your uploaded image needs to be an SVG file for this plugin to replace the img tag with the inline SVG code. It will not create SVG files for you.
sv_SE: Din uppladdade bild måste vara en SVG-fil för att tillägget ska kunna ersätta IMG-taggen med den infogade SVG-koden. Tillägget kan inte skapa SVG-filer åt dig.

en: on Twitter
sv_SE: på Twitter

en: or
sv_SE: eller

en: rating.
sv_SE: betyg.
